Aktualności KIPB

Grant na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego 18.05.2021 19:19

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny / Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej we współpracy z Wydziałem Biotechnologii i Hodowli Zwierząt realizuje grant badawczy w ramach projektu: „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

NAZWA PROJEKTU

Testowanie w warunkach rzeczywistych innowacyjnych maseczek ochronnych (NanoBioCell) z bionanocelulozy

CEL PROJEKTU

Celem projektu będzie wykonanie serii biodegradowalnych maseczek ochronnych NanoBioCell zawierających wkład filtracyjny wykonany z modyfikowanej bionanocelulozy (BNC), opracowany w ramach wcześniejszych prac badawczych w Komponencie 1 oraz przeprowadzenie testów maseczek w warunkach rzeczywistych.

FINANSOWANIE PROJEKTU

Finansowanie w ramach projektu pt. „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji

Kwota grantu: 392 700,00 zł

OPIS PROJEKTU

W ramach realizacji projektu zostaną ulepszone prototypy filtrów opracowanych w Komponencie 1 i skonstruowane maseczki ochronne, które następnie zostaną przebadane w warunkach rzeczywistych w celu weryfikacji nowego rozwiązania mającego na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. W efekcie końcowym możliwe będzie uzyskanie odpowiednich certyfikatów dla opracowanej maseczki ochronnej NanoBioCell zawierającej filtr z BNC i uzyskanie jak najwyższej gotowości technologicznej (TRL 8). Prototypowe maseczki ochronne będą testowane w warunkach rzeczywistych w publicznych jednostkach ochrony zdrowia, w tym w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. Testowane maseczki zostaną po badaniu poddane szczegółowej analizy pozwalającej na identyfikację mikroorganizmów, z jakimi maseczki miały kontakt, w tym wirusa SARS-CoV-2. Projekt badawczy jest realizowany przez Katedrę Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (KIPB) Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Katedrę Mikrobiologii i Biotechnologii (KMB) Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray z WTiICH, a kierownikiem prac badawczych po stronie WBiHZ jest dr hab. inż. Karol Fijałkowski, prof. ZUT.

 

Realizacja projektu: 1 kwietnia – 30 września 2021