Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 30 listopada 2021 roku zmarł prof. dr dr h.hc. Wacław Królikowski.
Profesor Wacław Królikowski urodził się 24 stycznia 1927 r. w Lublinie, tam też w 1944 r. ukończył Technikum Chemiczne. W latach 1945–1951 Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, gdzie w styczniu 1951 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera. Tytuł doktora nauk technicznych z dziedziny polimerowych materiałów kompozytowych otrzymał w maju 1967 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W czerwcu 1968 r objął stanowisko docenta na Wydziale Chemicznym Politechniki Szczecińskiej. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk technicznych otrzymał w lutym 1985 r., a w marcu 1992 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
Pracę zawodową podjął w 1951 r. w Zakładach Przemysłu Tłuszczowego w Budowie, w Brzegu nad Odrą, jako kierownik Działu Kontroli Technicznej. W latach 1951–1952 pracował jako adiunkt w Centralnym Laboratorium Przemysłu Tłuszczowego w Gliwicach, a następnie w latach 1952–1956 jako adiunkt w Warszawskim Instytucie Przemysłu Tłuszczowego, w Zakładzie Tłuszczów Jadalnych w Gdańsku. W latach 1956 -1968 organizował, a następnie kierował Centralnym Laboratorium Badania Materiałów w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Uczestniczył tam w uruchomieniu i prowadzeniu produkcji sprzętu pływającego z poliestrowo-szklanych. Było to jednocześnie wprowadzenie tworzyw kompozytowych do Polski. W tym samym czasie prowadził wykłady z zakresu polimerowych tworzyw konstrukcyjnych w Politechnice Szczecińskiej.
Od 1968 r. do przejścia na emeryturę w roku 1997, pracował jako nauczyciel akademicki w Politechnice Szczecińskiej. Zorganizował i był kierownikiem Zakładu Tworzyw Sztucznych i Powłok Ochronnych, który do roku 1991 wchodził w skład Instytutu Technologii Chemicznej na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Po reorganizacji Wydziału w latach 1992–1997 był dyrektorem Instytutu Polimerów Politechniki Szczecińskiej.
Główne tematy zainteresowań naukowych Profesora obejmowały kompozyty polimerowe, duroplasty, mechaniczne właściwości tworzyw, włókna wzmacniające, napełniacze do tworzyw, problemy adhezji w kompozytach polimerowych, technologie przetwórcze, polimeryzacja związków allilowych, uniepalnianie i modyfikacja polimerów. W okresie swojej kariery zawodowej prowadził ponad 70 prac dyplomowych. Był promotorem 11 doktoratów oraz recenzentem wielu prac doktorskich zarówno w kraju, jak i w uczelniach niemieckich. Recenzował też prace habilitacyjne i wnioski o nadanie tytułu profesora.
W trakcie pracy w Politechnice Szczecińskiej aktywnie współpracował z przemysłem; czynnie uczestniczył we wprowadzeniu nowej wówczas w Polsce produkcji włókien szklanych w Krośnieńskich Hutach Szkła, w latach 80-tych w tej samej Hucie wdrożył wraz kierowanym przez siebie zespołem produkcję tłoczyw poliestrowych różnych typów, w Unitra CEMI w Warszawie kierowany prze Niego zespół wdrożył produkcję tłoczyw epoksydowych do enkapsulacji układów scalonych oraz w ZWAR w Warszawie wdrażał produkcję tłoczyw poliestrowych do produkcji aparatów elektrotechnicznych.
Był członkiem Komitetu Nauki o Materiałach PAN oraz przewodniczącym Sekcji Materiałów Kompozytowych tego Komitetu w 3 kadencjach w latach 1994–2004, a także jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Materiałów Kompozytowych, a następnie członkiem honorowym tego Towarzystwa.
Jako visiting professor wykładał i prowadził prace badawcze min.: w Institut für Werkstoffkunde Uniwersytetu w Karlsruhe, Institut für Werkstofftechnik Uniwersytetu w Kassel, Institute for Polymer Production Technology, Uniwersytetu McMaster w Hamilton (Ontario), Kanada, Ecole d’Application des Hauts Polymeres, Uniwersytetu Pasteura w Strasburgu, Francja, Instituto de Estructura de la Materia w Madrycie, Hiszpania.
Prof. Wacław Królikowski był autorem lub współautorem ponad 300 publikacji w czasopismach naukowych i technicznych oraz współtwórcą 36 patentów polskich. Ponadto, opracował 2 skrypty uczelniane Politechniki Szczecińskiej, a także był autorem lub współautorem 8 książek. Szczególnie znane i cenione przez fachowców są prace Żywice i laminaty poliestrowe (W. Królikowski, Z. Kłosowska-Wołkowicz, P. Penczek) oraz Tworzywa wzmocnione i włókna wzmacniające. Zorganizował również 5 krajowych ogólnopolskich konferencji specjalistycznych dotyczących polimerowych materiałów kompozytowych. Po przejściu na emeryturę prof. W Królikowski był aktywny zawodowo, prowadząc wykłady, prace magisterskie oraz biorąc udział w realizacji szeregu projektów badawczych.
W roku 2017 Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie uhonorował Prof. Wacława Królikowskiego nadaniem tytułu Doktora Honoris Causa.
Tradycje naukowe i dydaktyczne kontynuuje syn Profesora, dr inż. Marcin Królikowski pracujący na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.
Żegnamy wielkiego Uczonego i wynalazcę oraz zawsze pełnego energii i entuzjazmu nauczyciela akademickiego.
Kierownik i współpracownicy Katedry Inżynierii Polimerów i Biomateriałów