W dniach 22 i 23 września 2022 Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii, ZUT w Szczecinie, gościło naukowców z 7 krajów Europy i z USA podczas 1st Baltic Symposium on Polymer and (Bio)Materials Science, BalticBioMat: From Materials Design to Advanced Structures oraganizowanego przez Katedrę Inżynierii Polimerów i Biomateriałów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, ZUT w Szczecinie. Sypozjum odbyło się pod honorowym Patronatem JM Rektora ZUT, prof. Jacka Wróbla, który otworzył uroczyście konferencję wraz z Dziekanem WTiICh, prof. Rafałem Rakoczym. Podczas intensywnych, dwudniowych obrad, 64 naukowców z Niderlandów, Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Rumunii, Włoch, Polski i USA miało okazję przedstawić najnowsze osiągnięcia w dziedzinie projektowania polimerów, hydrożeli, biomateriałów, kompozytów i nanomateriałów oraz w metodach badawczych inżynierii materiałowej stosowanych w ocenie ich struktury i właściwości. Ponadto uczetnicy mieli okazję wysłuchać pięcioro znakomitych naukowców, którzy wygłosili wykłady plenarne i przewodnie:
· Prof. Julius Vancso (Twente University, NL) How can “smart” organometallic hydrogels learn and forget
· Prof. Judit E. Puskas (The Ohio State University, USA) Green polymer science: enzyme catalysis
· Prof. Lars Magnus Bjursten (Lund University, Sweden) Why is it difficult to transfer in vitro biocompatibility data to in vivo experience?
· Prof. Matteo Gigli (Ca’Foscari University of Venice, IT) Lignin-based nanomaterials for advanced applications
· Prof. Wojciech Święszkowski (Warsaw University of Technology, Poland) Advanced biofabrication for tissue engineering
Ważnym elementem dyskusji naukowej były spotkania przy 34 posterach prezentowanych podczas sesji posterowych. Spośród nich jury wyłoniło laureatów najlepszych 3 posterów – wśród nich była Marta Woroszyło, doktorantka z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT (I nagroda), student Koła Naukowego ‘alfa-Reaktywni’ Iskenderbek Ilchiev (II nagroda; Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT) oraz doktorant, Dominik Wołosz z Politechniki Warszawskiej (III nagroda). Intensywny program naukowy został uprzyjemniony wieczornym koncertem kwartetu smyczkowego „Karłowicz Quartet”. Sympozjum, które było pierwszą z międzynarodowych konferencji oragnizowanych stacjonarnie na ZUT po okresie ograniczeń pandemicznych pokazało, że szczecińskie środowisko naukowe w obszarze inżynierii polimerów i biomateriałów jest ważnym punktem na mapie nauki nie tylko krajowej ale i międzynarodowej. Uczestnicy BalticBioMat przyjęli już zaproszenie Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego, prof. Mirosławy El Fray na kolejne spotkanie, które odbedzie się za dwa lata, czyniąc tym samym to wydarzenie jako cykliczną konferencję.
Prof. Mirosława El Fray,
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
Dr inż. Agnieszka Piegat
Sekretarz Konferencji