Prof. Mirosława El Fray laureatką prestiżowego stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta 07.11.2019 14:13

Rada Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz J. William Fulbright Foreign Scholarship Board przyznały prof. Mirosławie El Fray z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, Katedry Inżynierii Polimerów i Biomateriałów stypendium Fulbright STEM Impact Award 2019. W konkursie wzięło udział 22 wnioskodawców i w wyniku procedury konkursowej obejmującej ocenę merytoryczną wniosku przygotowaną przez 3 niezależnych ekspertów oraz rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami, których wnioski otrzymały najwyższe noty, przyznano 5 nagród stypendialnych. Jednostką goszczącą prof. El Fray podczas 4-tygodniowego stypendium będzie The Ohio State University, OH i zespół prof. Judit E. Puskas z Biomacromolecular Engineering Research Group.

W ramach stypendium zostanie zrealizowany projekt pt. „Kataliza enzymatyczna „zielonych polimerów”, którego celem będą prace eksperymentalne nad nowymi materiałami polimerowymi, do syntezy których zostaną wykorzystane enzymy jako katalizatory. Projekt zostanie zrealizowany w The Ohio State University, OH, w zespole Prof. Judit E. Puskas, wybitnej specjalistki z zakresu chemii i inżynierii materiałów polimerowych i zaawansowanych metod analitycznych w zakresie oceny ich struktury i właściwości. Prof. El Fray przeprowadzi również seminaria i wykłady dotyczące znaczenia „zielonych polimerów” dla rozwoju wyrobów medycznych. Stypendium to stworzy możliwość uzyskania dostępu do najnowszej infrastruktury badawczej oraz wzmocnienia pozycji prof. El Fray w światowej nauce. Będzie ono również ważne dla wzmocnienia roli kobiet w nauce i badaniach z zakresu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Realizacja grantu potrwa 4 tygodnie.