Spotkanie międzynarodowego konsorcjum projektu FURIOUS 06.06.2024 20:16

W dniach 5-6 czerwca 2024 r. w Sali Senatu naszego Uniwersytetu odbyło się spotkanie międzynarodowego konsorcjum stworzonego spośród naukowców i przedsiębiorców z 14 krajów Europy dla realizacji projektu o akronimie FURIOUS.

Projekt zakłada opracowanie różnorodnych polimerów na bazie furanu do zastosowań w przemyśle opakowaniowym, motoryzacyjnym i podwodnym.

Zadaniem zespołu ZUT, w skład którego wchodzą naukowcy z dwóch wydziałów: Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (dr hab inż. Anna Szymczyk, dr inż. Izabela Irska) oraz Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej (prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray, dr inż. Ewa Wiśniewska, dr inż. Agnieszka Kozłowska) jest przeskalowanie procesu syntezy poli(furanianu butylenu)(PBF) i jego kopolimerów w celu wytworzenia trzech różnych rodzajów prototypowych rozwiązań, które miałyby zastąpić w przyszłości materiały ropopochodne stosowane do produkcji opakowań wyrobów medycznych, wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego i podwodnych sensorów.

_2_IMG_1953.jpeg